Su Kaçak Tespiti Nedir

plumbing 1433606 1280 - Su Kaçak Tespiti Nedir
Bu yazıyı oyla!
[Oy sayısı: 10 Ortalama: 5]

Dairelerimizde genel olarak üç su sistemi bulunur. İlki evimize şebeken sağladığımız temiz suyu taşıyan temiz su hattıdır. İkincisi dairemizin iç ısınmasını sağlayan sıcak su hattıdır. Bu sistemle aynı zamanda kullanılan sıcak su ihtiyacını da karşılamış oluruz. Üçüncüsü ise atık suyun kanalizasyona ulaşması için döşenmiş atık su(gider) tesisatıdır. Her ne kadar istemesek de bu sistemlerden herhangi birinde sorun yaşayabilir. Küçük veya büyük kaçaklarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Su sistemlerinde meydana gelebilecek kaçakları büyük veya küçük diye ayıramayız. Çünkü her küçük kaçak zamanla büyüme potansiyeline sahiptir. Zamanında müdahale edilmeyen kaçaklar evimize, binamıza, parke ve duvarlara zarar verir. Su tüketim miktarı ve fatura bedeli yükselir. Hatta alt ve yan komşularımızın dahi dairemizdeki kaçaktan etkilenmesi muhtemeldir.

Gizli Su Kaçağı Nedir

 Dairemizin her hangi bir yerinde belirgin bir kaçak görmeyebiliriz. Parke, fayans ve alçıda da kabarma olmayabilir. Gözle görülmeyen ancak bazı belirtileri ortaya çıktığında anlayabileceğimiz kaçaklara gizli su kaçağı denir. Aşağıda belirtilen emarelerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız dairenizde gizli su kaçağı olma ihtimali yüksektir.

1.Alt komşunuzun tavan ve duvar üst kısmında sararma ve kabarma varsa

2.Tüm vana ve musluklar kapalıyken sistemden su sesi geliyorsa

3.Kombinizin su basınç ayarı sürekli düşüyorsa

4.Tüm vana ve musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız dönüyorsa

5.Su tüketim miktarınız anlamadığınız şekilde artıyorsa    

profesyonel bir yardım alarak gizli su kaçağının tamirini yaptırmalısınız.

Su Kaçağı Tespit Cihazları

Dairenizde yaşayacağınız su kaçağını noktasal olarak tespit etmek çok önemlidir. Bunu gözle veya tahminle yapmak çoğu kez işe yaramaz. Daha fazla alanın kırılıp dökülmesine neden olur. Su kaçağı tespit cihazları işte bu noktada devreye girer. Tamirat yapılacak asgari alanın açılmasını sağlar. İlave masraf, işçilik ve zaman kaybını önler. Oluşacak gürültü kirliliğini azaltır. Profesyonel su kaçak tespit cihazları şunlardır;

1.Dinleme Cihazları. Duvar içinde veya zeminde alan yer alan kaçağın sesini alarak tam yerini tespit eder. Sıva veya parke üzerinden dinleme yapılır. Su kaçağı noktasal olarak tespit edilir ve ilave kırmaya gerek kalmaz

2.Termal Kamera. Dairenizdeki sıcak su tesisatında kaçak var ise bu cihaz daha etkin kullanılır. Sıcak su borularının geçtiği noktalar bu kamera ile görüntülenir. Borudaki kaçağın bulunduğu yerden sıcak su çıktığını tespit edilir. Noktasal olarak o bölgenin sıva ve parke(fayansı) kaldırılarak onarım yapılır.

3.Kanal Görüntüleme Kamerası. Bu kamera ile daha çok atık su(gider) borularındaki tıkanan nokta tespit edilir.

4.Nem Ölçer. Duvar içinde küçük çaplı su sızıntısı olabilir. Kaçağın bulunduğu bölgedeki nem oranı diğer bölgelerden farklı olacaktır. Nem ölçer, nem farkını ortaya koymaya yarayan cihazdır. Kaçağın yeri konusunda bilgi verir.

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır

Peki, su kaçak tespiti nasıl yapılır? Bu çoğu zaman uzman bir ekibin işidir. Doğru cihazlarla yapılmalıdır. Sadece tecrübeye dayanarak bazı bölgelerin kırılması ve tesisatın kontrolü çoğu kez işe yaramaz. Hatta ilave masraf çıkar, zaman alır. Çabucak giderilmeyen arıza can sıkar. Evimizde sıcak veya soğuk suyun kullanılmasını uzun süre engeller. Deneyimli bir ekip kaçağın kaynağını tespit eder. Kombi basıncı, su sayacının durumu bu konuda fikir verir. Kaçağın hangi sistem üzerinde olduğu anlaşıldıktan sonra sırada noktasal olarak tespiti gelir. Su kaçağı tespit cihazlarından faydalanarak kaçak noktası bulunur. Bir den fazla kaçak olabileceği için sistemin geri kalanı da kontrol edilir.

Ankara Su Kaçak Tespiti Hizmeti

Su kaçak tespiti, su kaçak tespit cihazı ile yapılan özel bir işlemdir. İşinde uzman ve deneyimli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Ankara Tesisat, sektörde 7/24 hizmet veren köklü bir firmadır. Su kaçak tespiti yapmak için tüm teknolojik cihazlardan faydalanır. En az maliyetli ve en hızlı şekilde arızayı onarır. Size de konforunu yaşamak kalır. Kameralı su kaçak tespiti ve bilgisayarlı su kaçak tespiti nedir gibi tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.      

admin

Read Previous

Klozet Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Read Next

PETEK TEMİZLEME

Call Now Button