REZERVUAR (KLOZET) İÇ TAKIMI SU KAÇIRMA SORUNU

Klozet İç Takım Su Kaçırma Sorunu

Son dönem mimaride sıklıkla kullanılan sistem gömme rezervuar sistemidir. Bununla birlikte klozet arkasına monteli rezervuar sistemi de kullanılmaktadır. Daha eski yapılarda ise klozet arkası asma sifonlarda bulunmaktadır. Ancak son dönemde yapılan binalarda artık bu sistem kullanılmamaktadır.

Rezervuar Su Kaçırma Sorunu

Bozuk klozet tamiri ve montajı

Evlerimizde kullanılan sifonların türü ne olursa olsun hepsi aynı mantıkla çalışmaktadır. Bütün sifonlarda iki mekanizma bulunmaktadır. Bunlar doldurma grubu ve boşaltma grubu olarak adlandırılır.

Doldurma Grubu Arızası ve Giderilmesi

En çok karşılaşılan doldurma gruba arızası, rezervuarın içine suyun akmasını sağlayan musluğun, rezervuar dolmasına rağmen kapanmamasıdır. Musluk kapanmaması sebebiyle rezervuar iç kısmına aralıksız olarak su akar.

Bu sorun şamandıranın görevini yapmamasından kaynaklanmamaktadır. Şamandıra içinde herhangi bir madde bulunmayıp hava ile doludur. Klozette su bulunmadığı zamanlarda şamandıra, rezervuarın alt kısmına düşerek otomatik olarak su çeşmesini açma görevini yapar ve su dolmaya başlar. Rezervuarın içinde suyun yükselmesiyle şamandıra suyun kaldırma kuvveti etkisiyle yükselmeye başlar. Ayarlanan seviyeye ulaşınca da musluğu kapatarak, su akışını engeller.

Ancak bazı durumlarda su akışı kesilmez ve müdahale edilmesi gerekir. Öncelikle yapmanız gerekenler şunlardır.

-Rezervuarın kapağını açarak şamandıranın suyun üstünde olup olmadığının kontrolünü sağlayın.

-Şamandıra su yüzeyinde değilse kırılmış ve içine su dolmuştur. Bu durumda görevini yerine getiremez ve kesintisiz olarak su akışı devam eder.

-Tek çözüm şamandıranın değişmesidir

Eğer şamandıra su yüzeyinde duruyor ancak problem devam ediyorsa sorun şamandırada değil, şamandıranın bağlı olduğu musluktadır. Genellikle musluk ile bağlantı noktasındaki conta çürümüş veya bağlantının gevşemesi neticesinde yerinden kaymıştır. Bu durumda contayı değiştirin veya yerine oturmasını sağlayın.

Ancak konunun uzmanlarına göre en sağlıklı çözüm doldurma grubunu tamamen değişmesidir.

Boşaltma Grubu Sorunları ve Giderilmesi

Klozetin su kaçırdığı bazı durumlarda, tuvalet tıkanıklığından kaynaklı su sızmaları söz konusu olabilir. Doldurma grubu kontrolü sonrası herhangi bir sorun tespit edilememişse ve klozete su akmaya devam ediyorsa, sorun boşaltma grubundadır. Sorunun giderilmesi için öncelikle rezervuar kapağını açarak su musluğunu kapatın. Sifon içindeki suyu kapattıktan sonra boşaltma grubunu sökün ve contayı kontrol edin. Sorun genellikle contadan kaynaklanmaktadır. Contayı değiştirerek tekrar boşaltma grubunu takın. Ancak yine de doldurma grubunda olduğu gibi en sağlıklı çözüm boşaltma grubunu tamamen değiştirmektir.

Bozuk Sifon Tamiri ve Montajı

Bazen de eskime-paslanma veya yukarıda sayılan sebeplerden sifonun değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumlarda yapmanız gerekenler şunlardır;

-Rezervuar alt kısımda 4 tane delik bulunur.

-Daha küçük olan iki delik, rezervuarın klozete monte edilmesi için gerekli vida delikleridir.

– Su kaçırmaması için vidaların rezervuar içinde kalan kısmına conta takılır.

-Dışarda kalan kısmına ise pullar takıldıktan sonra sıkılır.

-Orta kısımda bulunan büyük deliğe boşaltma grubu monte edilir.

-Sonuncu deliğe ise doldurma grubu monte edilir.

-Sonrasında rezervuar, klozetin arka kısmında bulunan yuvasına oturtulur ve vidaları sıkılarak sabitlenir.

-Son olarak doldurma grubunun bağlantı kısmına hortum takılarak çeşme bağlantısı yapılır.

5/5
Bu yazıyı oyla!
[Oy sayısı: 11 Ortalama: 5]

admin

Read Previous

Doğalgaz Tesisatında Epoksi Kullanımı

Read Next

Su Tesisatçısı

Call Now ButtonŞİMDİ ARA