PETEK TEMİZLEME

vintage 853106 1280 - PETEK TEMİZLEME
Bu yazıyı oyla!
[Oy sayısı: 9 Ortalama: 5]

Petek Temizleme Nedir ?

Petek içerisinde zamanla kireç, korozyon atığı, çamur, balçık birikebilir. Petek temizleme, kapalı devre ısıtma sistemi içerisindeki her nevi pisliğin temizlenmesidir. Peki petek temizliği kaç yılda bir yapılır? Tecrübi olarak bu soruya verilecek yanıt 2-4 yıl olmalıdır. Tüm ısıtma sisteminden azami verimi almak için bu konu çok önemlidir. Yapılacak temizlik peteklerin eşit şekilde ısınması sağlanır. Kombiden gelen sıcak suyun son noktaya kadar ulaşmasına imkan verir. Ayrıca kombinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Çünkü sistem içinde bulunan kir ve parçalar kombi filtrelerini de tıkar. Performansını düşürür. Gürültülü çalışmasına sebep olur.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı

            Yıllara bağlı olarak ısınma sisteminizde zayıflama meydana gelebilir. Kombi ve peteklerinizde aşağıdaki emareler varsa petek temizliği vakti gelmiş demektir.

  1. Evinizdeki son petek hiç veya yeterince ısınmıyorsa
  2. Peteklerinizde bölgesel olarak(özellikle alt kısımlar) ısınma problemi varsa
  3. Yerden ısıtma sistemleri her yerde aynı sıcaklıkta değilse
  4. Musluklardan az veya çok az su geliyorsa
  5. Kombi eskisine nazaran daha gürültülü çalışıyorsa
  6. Kombiniz sıkça arızalanıyor ve filtreleri tıkanıyorsa
  7. Kombinin sirkülasyonu sağlayamıyor ve çalışmayı durduruyorsa
  8. Yakıt giderleri arttığı halde ısınma verimi düşmüş ise

Petek temizliği yapılırken özel petek temizleme makinası(cihazı) kullanılır.

Bununla birlikte petek temizleme ilacı veya petek temizleme kimyasalları da eklenebilir. Ancak kullanılacak bu kimyasallar işinin ehli kimseler tarafından uygulanmalıdır. (Mevcut sitede kimyasal kullanmayın yazıyor). Sistemin içinde kalacak petek temizleme kimyasalları borulara zarar verebilir. Peteğin içinden  çıkan siyah renkli ve yağlı su peteğin iç yapını korur. Korozyonu önler. Temizlik sırasında çıkarılmak istenen çamur renginde olan atıklardır.

Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir

Kirlenen ısıtma sistemi vaktinde temizlenmezse bir dizi sorunu beraberinde getirir. Petek temizliğini gerektirecek belirtiler ortaya çıktığında yapılacak temizlikle;

1.Dairenizin her noktasında aynı sıcaklığı elde edersiniz. Sistem içerisindeki su daha çabuk ısınır. Günlük konforunuz artar.

2.Kombi üzerindeki tüm parçalar düzgün çalıştığından ömrü uzar. İlave bakım ve tamirat giderlerinden kurtulursunuz. Kombiniz daha sessiz çalışır. Filtreleri tıkanmaz.

3.Daha az yakıtla daha fazla verim alırsınız. Tasarruf edersiniz.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Profesyonel ekiplerce yapılacak petek temizliği için uygun nokta belirlenir. Pis suyun tahliyesi bir hortum marifetiyle sağlanır. İşinin ehli personel daire içerisinde ilave bir dağınıklığa sebep olmadan bu işlemi yapabilir. Petek temizliği dairenin durumuna göre 1-2 saat kadar sürebilir. Petek temizliği sırasıyla şu işlemler uygulanarak yapılır;

1.İlk olarak kombi kapatılır.

2.Kombi vanaları kapatılarak kombiye zarar gelmesi önlenir.

3.Dairedeki diğer radyatörlerin giriş-çıkış vanaları kapatılır.

4.Havlupan giriş ve çıkışları sökülür. Giriş kısmına petek temizleme makinesi(cihazı) bağlanır. Çıkış kısmına da bir hortum takılarak klozet veya banyo giderine uzatılır.

5.Her bir petek için basınçlı su gönderilerek iç temizlik sağlanır. Petekten çıkan su berrak oluncaya kadar tazyikli su verilir.

6.Bu işlem her bir petek için tek tek yapılır.

7.Petek temizliği bittikten sonra temizleme kimyasalı sistem içine gönderilir.

8.Isıtma sistemine tekrar su verilir.

9.Kombi çalıştırılarak son noktaya kadar tüm peteklerin ısındığı kontrol edilir.

            Petek temizliği, petek temizleme makinesi ve petek temizleme kimyasalı(ilacı) ile yapılan özel bir işlemdir. Bu işin deneyimli ve uzman bir ekip tarafından uygulanması gerekir. Ankara Tesisat sektörde profesyonel ekiple hizmet veren bir firmadır. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlar. “ Petek temizliği nedir? Petek temizliği kaç yılda bir yapılır? ” gibi tüm sorularınız 7/24 bize sorabilirsiniz.

admin

Read Previous

Su Kaçak Tespiti Nedir

Read Next

MUSLUK TAMİRİ

Call Now Button