Mekanik Tesisatta Aranan Özellikler Nelerdir

Mekanik tesisatçı

mekanik tesisat

Bu yazıyı oyla!
[Oy sayısı: 11 Ortalama: 5]

Mekanik tesisat Nedir?

Mekanik tesisat, yapı içerisinde oluşturulan fonksiyonların inşası ve düzenlenmesini sağlayan sistemlerin ortak adıdır. Binaların yapılmasından sonra kullanıcı istekleri ölçüsünde şekillenir. Binayı yaşam alanına çeviren asıl detaylar mekanik tesisatın tamamlanması ile oluşturulur. Sıhhi tesisat, havalandırma, yangın söndürme, ısıtma-soğutma tesisatları mekanik tesisatın parçalarıdır.

Modern uygulamalar ile her bir tesisat kullanıcıya tasarruf ve konfor sunar. Mekanik tesisatın projelendirilmesi ve inşası uzmanlık gerektiren bir konudur. Yalnızca bugünün değil yarının ihtiyaçları da göz bulundurularak çözüm üretilmelidir. Tesisat da kullanılan malzemenin kalitesi tesisatın ömrünü belirler. Yine uzman bir ekip tarafından döşenen tesisat yapılara değer katar.

Mekanik Tesisatta Aranan Özellikler Nelerdir

Mekanik tesisatında aranan özellikleri sıralarken uzun dönemli bir planlama göz önünde bulundurulmalıdır. İlkesel olarak mekanik tesisat şu şartları aranmalıdır;

1.Ekonomik olmalı. Kurulacak tüm tesisatlar bütçe dostu olmalı. Uzun yıllar sağlam ve verimli bir biçimde kullanılmalı. Mevzuatta belirlenen standardın altında malzeme kullanılmamalıdır.

2.Esnek olmalı. Yapının iç düzeninde uygulanacak değişikliğe uyum sağlayabilmelidir. Olası genişleme yönündeki kararların uygulanmasına imkan vermelidir. İleri teknolojiye uygun olmalıdır.  

3.Çevreci olmalı. Kullanılan malzemeler ve ortaya çıkan atıklar geri dönüşümle kazanılabilmelidir. Doğaya ilave atık bırakmanın önüne geçilmeldir.

4.Azami güvenlik sağlamalı. Yaşanabilecek her türlü kaza, yangın gibi durumları önlemek için emniyet ön planda düşünülmelidir. Komuta ve kontrol edilebilir sistemler tercih edilmelidir.

5.Bakım giderleri düşük olmalı. Tüm mekanik tesisatının yedek parça ve periyodik bakım giderleri bütçeye aşırı yük getirmeyecek malzemeden seçilmelidir.

6.Kullanıcı dostu olmalı. Tesisatın kullanımı kolay olmalıdır. Günlük yaşam konforuna katkı sunmalıdır.

7.İyi uygulanmalı. Tüm mekanik tesisat işinde uzman ve ehil personel tarafından inşa edilmeli. Doğru kurgulanmayan ve doğru inşa edilmeyen tesisatlar uzun ömürlü olamaz. Günlük konforu zedeler ve bütçeye ek maliyetler getirir.

Mekanik Tesisat Çeşitleri Nelerdir

Kullanılan yapının cinsi binada kurulacak mekanik tesisat çeşitlerini belirler. Klasik tesisatlardan modern yapılara kadar geniş bir yelpazede düzenlenebilir. Yeni nesil yapılarda otomasyon ve algılayıcı sensörler de yer alır.   Bununla birlikte yaygın olarak şu tesisatlar kullanılır;

1.Sıhhi Tesisat. Binaların su ile ilgili mekanik tesisatı genel olarak sıhhi tesisat olarak adlandırılır. Temiz suyun bina içerisine alınmasından başlar. Suyun son noktaya ulaştırılmasına kadar devam eder. Bina içerisinde suyun depolanması, arıtılması, ısıtılması işlerini de kapsar. Kullanılmış atık suyun kanalizasyona ulaştırılması ile sona erer.

2.Havalandırma Tesisatı. Bina içerisine sürekli temiz havanın alınması amacıyla inşa edilir. Hava sirkülasyonu sağlar. Bina iç hava konforunu arttırır.

3.Isıtma-Soğutma Tesisatı. Binanın, dış hava koşullarından bağımsız olarak her zaman yaşanılabilir sıcaklıkta olmasını düzenler. Ortam sıcaklığının kullanıcı istekleri doğrultusunda ayarlar. 

4.Yangın Söndürme Tesisatı. Binalarda meydana gelebilecek yangını en hızlı şekilde algılayıp en doğru araçlarla müdahaleyi sağlamak üzere kurulur. Yanıcı pek çok maddenin olduğu binalarda gelişmiş yangın söndürme tesisatı kurulmalıdır.

Ankara Mekanik Tesisat Servisi

Tüm yaşam alanlarında güvenlik ve konforu birleştiren tesisatlar seçenek değil ihtiyaçtır. Ankara tesisatçısı sektörde yıllardır hizmet veren bir mekanik tesisat firmasıdır. Deneyimli ve uzman kadrosu ile tüm mekanik tesisat işlerinde çözümler sunar. Profesyonel ve modern yaklaşımlarla güven inşa eder.  

Mekanik tesisatın tüm kollarında hizmet veren firmamıza 7/24 ulaşılabilirsiniz. Mekanik tesisat ve mekanik tesisat hesabı ile ilgili her türlü sorunuz için bizi arayın.

admin

Read Previous

MUSLUK TAMİRİ

Read Next

Su Tesisatı

Call Now Button