PAYLAŞ

Bağlıca Mahallesi Tesisatçısı  0 530 520 44 30

Bağlıca Mahallesi Su Tesisatçısı

Batarya ve Musluk Hakkında Bilgi;

Ülkemizde kullanılan yeni tip batarya (Aç Kapa) yani kartuşlu modelleri daha tercih edilmektedir. Bunun nedenleri daha modern, kullanımı rahat ve uzun ömürlü olmasından kaynaklı olmasıdır. Banyo, mutfak ve lavabo bataryaları aç kapa modelleridir. Zamana bağlı olarak kireçli su gibi etkenlerden dolayı arızalanmakta gövdelerinden su sızdırmaya başlayabilir. Bu tip bataryaların tamiri genellikle batarya gövdesinde bulunan kartuştan meydana gelmektedir. bu durumlarda kartuş değişimi yapılır. Ancak kartuşlar batarya modellerine göre değişiklik göstermektedir. Yeni bir batarya almaktan ziyade kartuş değişim çok ekonomiktir.

Batarya ve Musluk Kartuşu Nasıl Değiştirilir?

Bataryanın sağa sola çevrilen kolun altında sıcak ve soğuk suyu gösteren mavi kırmızı pul bulunmaktadır. Bu pulu ince uçlu düz tornavida ile çıkartılıp pul çıktıktan sonra yuvada bulunan vida aynı şekil ince uçlu tornavida yada alyan anahtar ile bu vida gevşetilir. Vida söküldükten sonra kol yerinden sökülerek çıkartılır. Altta bir adet sabitleyici somun çıkacaktır. Bu somun da anahtar yardımıyla sökülerek çıkartılır. Sonra kartuş boşa çıkacaktır. Bu kartuşu çıkartarak aynı kartuşu herhangi bir yapı market ve tesisat malzemesi satan yerden temin edebilirsiniz. Yeni kartuşu takarken yerine oturtulması önem gösteriniz. Kartuş yerine oturmazsa su sızdırmaya devam edecektir. Çözemediğiniz yerlerde firmamızdan destek talebinde bulunabilirsiniz.

                              KLOZET SİFON TAMİRİ NASIL YAPILIR

Geçmiş zamanlarda kullanılan alaturka tuvalet taşları yerini daha çok klozete bırakmıştır. Birçok yeni yapılarda klozet kullanılmaktadır. Birçok markalar ve modelleri bulunmaktadır. Klozet sifonları yani Klozet İç Takımları zamanla su sızdırmaya veya su almama gibi sorunlar çıkartabilir. Bu durumlar su israfına ve su faturasının yüksek gelmesine neden olmaktadır. Klozet sifonları su deposunda bulunan iç takım mekanizmaları kireçli su ve basınçlı sudan ötürü mekanizmada bulunan contaların özelliğini kaybetmesine neden olur. Contaların özelliğini kaybetmesiyle sifon kısmından klozetin içine su akmasına neden olur. İç takımını değiştirmenizi tavsiye ederiz.

                           KLOZET SİFON İÇ TAKIMI NASIL DEGİŞTİRİLİR

Klozet sifon iç takımı değiştirmek konusunda kısaca sizlere yardımcı olmaya çalışalım. Öncelikle klozet muslukları kapatılır. Sonrasında klozet deposunda bulunan sifon butonu soldan sağa doğru çevrilerek çıkartılır. Tabi bu durum modellere göre farklılık gösterebilir. Buton çıktıktan sonra depo kapağı yerinden alınarak iç mekanizmaya ulaşırsınız. Önce sorunun hangi bölgeden kaynaklandığını tespit etmelisiniz. Suyu dolduran mekanizma (Şamandıra) suyu doldurduğu halde suyu kesmiyor ise sorun şamandıradan kaynaklanmaktadır. Eğer şamandıra suyu kesiyorsa ve halen su akmaya devam ediyorsa sorun boşaltma mekanizmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunu çözmek için öncelikle deponun alt kısmında bulunan somunlu montaj vidaları sökülür, depo yerinden çıkartıldıktan sonra boşaltma mekanizmasının altta beyaz somonu göreceksiniz, bu somun sökülerek çıkartılır ve boşaltma mekanizması depo içerisinden çıkartılır. Yeni iç takıma ihtiyaç vardır. Bu iç takımı yapı marketten bulabilirsiniz. Aldığınız iç takımı takarken aynı uygulama yapılarak yerine montaj edilir. Bizim önerimiz klozetiniz içine su akıtıyor ise sifon iç takımın komple değiştirilmesini tavsiye ediyoruz. İç takım fiyatları 25 ile 80 tl arasında kalitesine göre değişmektedir.

                           ESKİ TİP ÇEVİRMELİ MUSLUK TAMİRİ

Su damlatan musluklar sizleri rahatsız edip hemde su faturanızın yüksek gelmesine neden olur. Banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan başlıklı çevirmeli musluklar contalarının eskiyip yıpranmasından dolayı musluklar sürekli su damlatır. Contaların değişmesi gereklidir. Değiştirmeden rayba ile iç kısımlar törpülenmesi gerekir.

                           MUSLUK CONTASI NASIL DEGİŞTİRİLİR 

En başta suyu vanadan kapatmanız gerekir. Musluk başlığındaki kapak takımı sökülür. Kapak takımının altında vida bulunmaktadır, bu vidayı tornavidayla sökülür ve musluk başlığı çıkartılır. Salmastra adı verilen sarı parçayı göreceksiniz salmastra genelde 17 numara açık ağız anahtarla yerinden sökülür. Salmastra söküldükten sonra alt kısmında contaya ulaşacaksınız, bu conta somunu sökülerek conta yerinden çıkartılır ve yeni conta yerine takılır. Salmastra yerine takarken iyi sıkılmalı ve yerine oturtulmalıdır.

kolon borusu
kolon borusu

1 YORUM

 1. I hafe been surffing onlime moore tthan tjree hours today, yet I never found anyy interestin artihle lie yours.

  It iis prefty woth eenough for me. Personally, iif aall webmasters aand
  blkoggers made good content as yyou did, thhe neet wilol be a loot mokre useful than evrr
  before. It’s tthe besst tiome to mame some plaans ffor thee future annd itt is
  time too be happy. I’ve rread this ost aand iif I could I wsh to sughest yyou somne interestiung thuings or advice.

  Perhals youu ccan wrife ndxt articles referrig to
  this article. I wwant to ead evben mokre things abolut it!

  I amm suree tgis paraggraph hhas touchesd all the interrnet people, its realkly really fastidiius ppost onn buuilding uup neww webpage.
  http://foxnews.org

BİR CEVAP BIRAK